روانشناس خوبچهار نکته در مورد دوستی‌های رقابت‌جویانه | دکتر امیر پیرایش
نشانه های مردی که قصد ازدواج دارد؟
اسفند ۱۴, ۱۴۰۱
10 مشکل رایج خانواده و نحوه برخورد با آنها
اسفند ۱۴, ۱۴۰۱

چهار نکته در مورد دوستی‌های رقابت‌جویانه

چهار نکته در مورد دوستی‌های رقابت‌جویانه

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی اند و دوستی برای سلامتی ، شادی و خوشی ما امری حیاتی است. اگر می‌خواهید شاد باشید دوستان خوب خیلی مهم تر از دوستان زیادند. دوستان خوبی که وفادار و قابل اعتمادند و با خوشحالی شما خوشحالند ودرشرایط بدتان از شما حمایت می‌کنند.
 اما همه دوستی ها سالم نیستند.بعضی وقت‌ها رقابت چهره زشت خود را نشان می‌دهد. دوستان رقابت‌جو، چه دوستی که درباره‌ی روابط رمانتیک اخیرش اغراق می‌کند و چه همکاری که درباره ترفیع رتبه اش فخرفروشی می‌کند، باعث برانگیخته شدن احساساتی همچون نگرانی، بی‌کفایتی و پریشانی در شما میشوند. در نتیجه ممکن است اعتماد‌بنفس خود را از دست داده و احساس کنید که در حد استعداد و ثروت و سبک زندگی دوستان خود نیستید.
 البته میزان کمی از احساس رقابت می‌تواند قدرت آفرین باشد. اگر حس رقابت به‌درستی مدیریت شود، می‌تواند باعث انگیزش شما شود. مشکل وقتی پیش می‌آید که دوری کردن از هر جمعی بهانه ای می شود برای دوری کردن از‌”‌بالاتر از خود”، همان مواقعی که دوست‌تان در خلال صحبتها به طرز آزار دهنده‌ای زندگی خود را با زندگی‌ شما مقایسه می‌کند.

برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

دوست خوب چه خصوصیاتی دارد ؟

1-حد و مرزتان را مشخص کنید

اگر می‌خواهید دوستی سالمی داشته باشید از رقابت جویی اجتناب کنید. اگر احساس کردید صحبت‌های شما به سمت چنین موضوعاتی کشیده میشود سریعاً موضوع را عوض کنید.برای مثال اگر دوست شما دوباره شروع به اغراق در باره جذب یک موکل جدید کرد بگویید “احسنت” و سریعاً در مورد چیز دیگری حرف بزنید.
 راه دیگر برقراری حد ومرز یافتن یک دوست وهمراه است. خوب است که در جمع دوستانه شما حداقل یک نفر حضور داشته باشد که رفتار دوست شما را حسود ورقابت جویانه نبیند. هنگام ملاقات دوست خود این فرد را همراه خود بیاورید و وقتی که صحبتها رنگ رقابت‌جویانه به خود گرفت توجه خود را به همراه خود معطوف کنید. با این کار به دوست رقابت جوی خود نشان میدهید که دوستان مهربان تری دارید.

برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

2-در مواقعی که تحسین لازم است تحسین کنید

 همه می خواهند که در جمع دوستان خود دیده شوند و مورد احترام و‌ توجه قرار گیرند. از خود بپرسید که آیا دوست شما توجه و احساس ارزشمندی مورد نیازش را دریافت می‌کند یا نه؟ اگر او در حوزه هایی از زندگی اش در جایگاه بدی قرار گرفته، ممکن است به خوبی‌ها و موفقیت های شما بی اعتنایی کند تا احساس بهتری نسبت به کشمکش‌های درونی خود داشته باشد.
 بهترین راه‌حل گوش دادن به او و تحسین اوست. به قابلیت‌های او اشاره کرده و به او اطمینان دهید که فردی بسیار ارزشمند است. با حمایت از او و بالابردن عزت نفس شکننده اش، اعتباری که در شما بدنبال آن است را به او خواهید بخشید. با این کار دوست شما متواضع‌ترو بردبارتر شده و کمتر انتقاد خواهد کرد وحس رقابت جویی خود را با واقعیت متعادلتر خواهد ساخت.

برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

 3-صداقت بهترین سیاست است

 بی شک روابط صادقانه بهترین راه برای مواجهه و حل مسائل است. به دوست خود بگویید که سرشت رقابت جویانه‌ی اوبه روابط دوستانه شما آسیب میزند. باید راهی بیابید تا با ملایمت به او توضیح دهید که اگر هردو شما از موفقیتهای یکدیگر شاد شوید دوستی شما بسیار ارزشمندتر خواهد شد.
 اما قبل از انجام این کار باید ببینید که آیا شما کاملاً با خودتان روراست هستید؟ آیا مدام خودتان را با دیگران مقایسه می کنید؟ آیا ارزشی که برای خودتان قائلید وابسته به پیروزی در زمینه های است که برایتان مهم اند، مثل شغل، روابط عاشقانه، ثروت؟
 حقیقت تلخ این است که دوست شما شاید امیال رقابت جویانه خود شما را منعکس میکند. زیرا که شما به نوعی به آنها فهمانده اید که برای بدست آوردن عشق وپذیرش شما باید بهترین باشند.

برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

4- دوستی هایتان را متنوع کنید

 تعامل با افراد شدیداً رقابت جو بسیار سخت است. برای سلامت روانی خودتان نیاز دارید که با افرادی دوست شوید که در زندگی خود در جایگاه مشابه شما قراردارند تا در خود احساس رقابت با شما نکنند. این دوستی های غیر رقابتی به شما قدرت روبرویی و چیره شدن بر بعضی از جنبه های منفی دوستی های رقابتی را به شما خواهد بخشید.
 گزینه آخراین است که گاهی اوقات بهتر است که به یک دوستی ناسالم پایان دهید. در زندگی ما افراد می‌آیند و میروند و به ندرت پیش می اید که دوستی تا به ابد از شما حمایت کند. ممکن است خاتمه دادن به همه اینها ترسناک باشد اما عزت نفس شما بسیار مهم تر از نجات یافتن با یک دوستی تمسخر آمیز است. بپذیرید که نمی توانید آتش رقابت را خاموش کنید و از چنین دوستی‌هایی صرف نظر کنید.

برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

۲۲ متن زیبا برای دوست خوب و صمیمی با لحنی به یادماندنی | ستاره