زوج درمانی, مقالات

هفت اصل برای موفقیت در ازدواج

زمانی که یک ازدواج به مرور به سرانجامی تلخ منجر می‌شود، به راحتی می‌توان دلایل آن را در عدم وجود علائق مشترک یا وجود مشاجره های دائمی دنبال کرد. اما ازدواج‌ها تنها به سبب مجادله‌ی زوجین بر سر موضوعات مختلف و یا داشتن سلایق گوناگون گرفتار مشکل نمی‌شوند؛

راه کارهای گاتمن

خلاصه کتاب ۷ اصل اخلاقی برای موفقیت در ازدواج  (The Seven Principles for Making Marriage Work) به شما نشان خواهد داد، که زمانی مشکل ایجاد می‌شود که افکار و تعاملات منفی، به مرور مهم‌تر از جنبه‌های مثبت رابطه هستند.
افرادی که ازدواج شاد و خوبی دارند می‌توانند تفاوت‌ها را مدیریت کرده و در عین حال پیوند صمیمانه‌ای داشته باشند.
حتی اگر زوجی از یکدیگر جدا نشوند، ممکن است فضای منفی و ناخوشایند، موجب سمی شدن دائمی ازدواج‌شان شود که در آن هر یک از زوجین، زندگی جداگانه‌ای برای خود داشته باشند.
امکان دارد زوجین در یک خانه‌ی مشترک زندگی کنند، ولی دیگر از لحاظ عاطفی وابستگی و توجهی به یکدیگر نداشته باشند و کاملا یکدیگر را نادیده بگیرند.
زندگی در یک رابطه‌ی غمگین و ناخوشایند قطعا در حد طلاق مضر و خطرناک خواهد بود، زیرا می‌تواند در بلند مدت بر سلامت جسمی یا روانی اثرگذار باشد.
محققان بر این باور رسیده‌اند که بودن در یک رابطه‌ی ناسالم، باعث کاهش طول عمر تا حدود ده سال می‌شود.
زوجین افسرده و دل‌مرده، یک سوم بیش‌تر از بقیه بیمار می‌شوند.
برعکس، زوجینی که پیوند زناشویی‌شان شاد و موفق است، سیستم ایمنی قوی‌تری خواهند داشت.
جان ام. گاتمن (John M Gottman)، بیان می‌کند که چرا بعضی از ازدواج‌های شاد و پایدار، تا چندین دهه دوام آورده و زوجینی که از ازدواج خود راضی نیستند نیز چطور می‌توانند روابط‌شان را بهبود دهند.
شاید پاسخ این پرسش در این باشد که، همسران با تغییر دادن الگوهای رفتاری سمّی و ایجاد روابط منطقی و طبیعی مجدد با یکدیگر، در اولین گام می‌توانند جرقه‌ای که باعث شد آن‌ها با یکدیگر پیوند زناشویی ببندند را دوباره شناسایی کرده و به یاد بیاورند.
در آخر لازم به ذکر است که گاتمن در این کتاب علاوه بر این‌ که به برخی از باورها و فلسفه‌های خودش در مورد ازدواج اشاره می‌کند، تاکید دارد که توضیحات او در رابطه با اصول هفت‌گانه، طی بیش از ۴۰ سال تحقیق علمی به دست آمده‌اند.

جملات برگزیده خلاصه کتاب ۷ اصل اخلاقی برای موفقیت در ازدواج:

– ازدواج هنگامی موفق است که همسران هر روز به یکدیگر محبت کرده و یکدیگر را تحسین کنند.

– همسرانی که در ازدواج‌های سمّی هستند، اغلب متوجه نیاز همسرشان به توجه، محبت، یا کمک نیستند.

– افرادی که ازدواج شاد و خوشایندی دارند به خوبی به نظر همسرشان توجه کرده، به او اجازه می‌دهند تا بر تصمیمات‌شان تاثیرگذار باشد.

– همسران موفق با ایجاد مراسم و سنت‌های خانوادگیِ مشترک، پیوند خود را محکم‌تر می‌کنند‌.

– همسران می‌توانند با اختصاص دادن زمان بیشتری در هر روز برای مستحکم‌تر کردن رابطه، پیوندشان را بهبود دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *