ازدواج بدون شکست (به هم رسیدن و با هم ماندن)-ویلیام گلاسر
شهریور ۷, ۱۴۰۰
سوالات رایج زوج‌هایی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند چیست؟
شهریور ۹, ۱۴۰۰

مشاوره ازدواج به چه دردی می خورد؟؟

ویژگی‌های شخصیتی و رضایت زناشویی

دکتر امیر پیرایش :مشاوره ازدواج چیست و چگونه می تواند به ما کمک کند؟
آیا تمام نامزدها و زوجینی که قصد ازدواج با هم دارند، باید به مشاور قبل از ازدواج مراجعه کنند؟
یک مشاور ازدواج حرفه ای از چه راه هایی می تواند به ما کمک کند؟
در چه مرحله ای از آشنایی باید به مشاور ازدواج مراجعه کنیم؟
و …

می دانیم که بسیاری از این سوال ها در ذهن شما است و برای پیدا کردن جواب این پرسش ها اینجا هستید، منتهی قبل از آنکه در این مقاله به صورت مفصل به جواب این سوالها بپردازیم به این نکته توجه کنید:

خیلی ها هنوز بر این باور هستند که ازدواج هندوانه دربسته‌ای است که تا باز نشود، خوبی و بدی آن مشخص نمی شود. اکثر افرادی هم که این حرف را می زنند، خودشان تجربه ناخوشایندی از ازدواجشان داشته‌اند و بیشتر قسمت و تقدیر الهی را مقصر می دانند و نه انتخابی که خودشان کرده‌اند.

ازدواج دیگر یک هندوانه دربسته نیست!بلکه می توان با جلسات مشاوره اگاهی بیشتری کسب کرد.

اما یادمان نرود موقع خرید‌کردن همان هندوانه دربسته‌ای که نگران سالم یا خراب‌بودن آن هستیم، از تجربه آقای میوه‌فروش استفاده می کنیم و از او می خواهیم که خوبش را برایمان سوا کند (البته اگر میوه‌فروش قابل‌اعتمادی باشد).
مشاوره قبل از ازدواج هم همین نقش را برای ما بازی می کند:
شما هرچقدر هم که فکر کنید بهترین مرد یا زن روی کره زمین را پیدا کرده‌اید، باز هم به‌دلیل هیجانات ناشی از علاقه زیاد ممکن است دچار خطا شوید و تصمیم اشتباهی بگیرید. مشاوره پیش از ازدواج، همین دوراهی ها و چاله‌هایی را که ممکن است در آن بیفتید و خود و طرف مقابلتان را بدبخت کنید، برایتان مشخص می کند و یک نقشه راه درست برای تشکیل یک زندگی مناسب را در اختیارتان قرار می دهد.

و نکتۀ دیگر اینکه، خیلی از فروشندگان هندوانه به شرط چاقو می فروشند! یعنی همان موقع با یک چاقو قسمت کوچکی از هندوانه را بریده و به شما نشان می دهد و شما می توانید تصمیم مطمئن تری بگیرید.
حالا این به شرط چاقو در مسئلۀ ازدواج، خود را به شکل مرحلۀ آشنایی قبل از ازدواج با نظارت یک مشاور ازدواج حرفه ای نشان می دهد.

آیا شما هم در یک رابطه عاطفی هستید؟
آیا برای اینکه تصمیم درستی بگیرید نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید؟ دکتر امیر پیرایش در زمینه زوج درمانی و پیش از ازدواج و خیانت
ما تخصص لازم را در این زمینه داریم. کافی است با ما تماس بگیرید:


02144297670

02144244916

چه ضرورتی دارد قبل از ازدواج با فردی مشاوره ازدواج انجام بدهیم؟

تصمیم به ازدواج یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی است که در زندگی هر کس اتفاق می افتد. از آنجایی که قصد ما از ازدواج‌ کردن تشکیل یک خانواده بوده و قرار است در زیر سایه این خانواده فرزندی به وجود بیاید و رشد کند، باید در انتخاب فردی که قرار است با او تشکیل زندگی بدهیم، بسیار دقیق و نکته‌سنجانه عمل کنیم؛

مثلا در یک مورد، خانمی بعد از چندین سال ازدواج به بنده مراجعه کرده بود و خواستار جدایی بود، به این دلیل که صاحب فرزندی شده بود که این فرزند دچار نقص عقلی بود و این مسئله را از پدر خود به ارث برده بود و خود این خانم عنوان می کرد که در زمان آشنایی اش این نقص را می دانسته و صرفا از روی علاقه با این آقا ازدواج کرده است.

یلی از افراد به‌دلیل غالب‌شدن هیجان‌هایی در زمان آشنایی، قادر به تصمیم‌گیری درست نیستند و بسیاری از خطا و ایرادهایی که وجود دارد و بعداً ممکن است در زندگی زناشویی مشکل‌ساز شود، نمی بینند و تمایل دارند که از فرد مورد علاقه خود ایده‌آل‌سازی کنند.

کمک‌گرفتن از یک مشاور پیش از ازدواج، این خاصیت را دارد مواردی را که ممکن است در زندگی آن دو نفر باعث ایجاد بحران شود، و آن دو نفر به دلیل غلبۀ هیجانات و احساساتشان نمی توانند ببیند و تحلیل کنند را شناسایی کند.

این نکته هم مهم است که بدانید بسیاری از اختلالات روانشناختی و اختلالات شخصیت مثل وسواس های فکری و عملی ، اختلال شخصیت مرزی ، اختلال خودشیفتگی، بسیاری از روان پریشی ها (اختلالات اسکیزوئید)، ممکن است در دیدارهای اول و توسط شما قابل شناسایی نباشد و تنها با انجام زمونهای روانشناختی دقیق و مصاحبۀ بالینی قابل شناسایی و کشف است.

متاسفانه هر ماه زنان و مردان زیادی به کلینیک ما مراجعه می کنند و اعلام می کنند همسرشان پس از ازدواج، به مرور علائم بیماری خود را نشان داده، و آنچنان زندگی برایشان سخت و غیرقابل تحمل شده که دیگر قادر به ادامه نیستند!

پس لطفاً مراجعه به متخصص روانسنجی و سنجش روانشناختی قبل از ازدواج را جدی بگیرید.

در چه مرحله‌ای از آشنایی دو طرف، باید مشاوره قبل از ازدواج اتفاق بیفتد؟
دکتر امیر پیرایش گفت :مشاوره پیش از ازدواج هم در زمان آشنایی دو نفر با هم و هم بعد از مرحله خواستگاری اتفاق می افتد. به این صورت که ممکن است دو نفر قبل از انجام مراحل رسمی خواستگاری و به‌واسطه آشنایی ای که با یکدیگر دارند، احساس کنند به هم علاقه‌مند شده‌اند و مایل هستند، نزد یک مشاور بروند و میزان تناسب همدیگر برای امر ازدواج را بسنجند یا اینکه بعد از مراسم خواستگاری و تصمیم قطعی برای ازدواج، این مشاوره انجام شود.

فرآیند مشاوره در هر دو شکل، هیچ تفاوتی ندارد و یک فرایند معمول در همه این مراحل اتفاق می افتد.

فرایند معمولی که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج اتفاق می افتد، شامل چه مراحلی است؟ چه محتوایی دارد و چه چرخه‌ای را پشت سر می گذارد؟
دکتر امیر پیرایش گفت :
یکی از نکات اساسی در مشاوره پیش از ازدواج، شناخت دقیق طرفین است. راه های متفاوتی برای این شناخت وجود دارد. برخی از مشاوران از تست ها و ابزارهای روانسنجی استفاده می کنند و برخی دیگر با مصاحبه بالینی به این شناخت می رسند .

بعد از این شناخت زمان آن است که ببینید حالا این دو نفر با این ویژگی های شخصیتی، فکری، خانوادگی و اجتماعی با یکدیگر می توانند زندگی کنند یا نه؟ و اینکه مشکلات و چالش های احتمالی پیشِ روی آنها چیست؟

در این زمینه اطلاعات کافی به هر دو طرف داده می شود، و در نهایت توصیه های لازم در مورد ازدواج یا عدم ازدواج، و در صورت ازدواج، برای فرآیند ازدواج و ادامه زندگی، به آنها داده می شود.

خود فردی که مشاوره ازدواج را به مردم ارائه می دهد، چه مهارت‌ها و صلاحیت‌هایی باید داشته باشد و چه دوره‌های تخصصی ای را گذرانده باشد؟
یک مشاور پیش از ازدواج خوب، علاوه بر تحصیلاتی که مرتبط با حوزه روان‌شناسی و خانواده دارد، باید ویژگی های شخصیتی مناسب را نیز داشته باشد.
ویژگی هایی مثل صبور‌بودن و عجله‌نکردن در امر تصمیم‌گیری، حافظه خوب، گوش‌دادن مؤثر و فعال، یک مشاور این حوزه را برای تصمیم‌گیری بهتر یاری می رساند.
بهتر است خود این فرد ازدواج کرده باشد و چالش‌های این انتخاب را گذارنده باشد تا درک بهتری از فضای همسرداری و ازدواج داشته باشد. علاوه بر اینها، گذراندن دوره‌های مرتبط با خانواده و مشاوره پیش از ازدواج بسیار کمک‌کننده است.

کلینیک ندای ارامش روان با مدیریت دکتر امیر پیرایش در زمینه های مختلف اماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد :

02144297670

02144244916