زوج درمانی

زوج درمانی از گسترده‌ترین مراجعات به متخصصان بهداشت روانی است. مشاوره زوج درمانی روشی است برای حل کردن مشکلات و دغدغه‌های زوج‌هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلات‌شان نیستند.

هدف از زوج درمانی کمک به اشخاصی است تا یکدیگر را بهتر درک کنند و اگر تصمیم دارند و یا می‌خواهند که تغییر کنند، به آن‌ها کمک شود تا به خواسته و هدفشان برسند.

مشاوره زوج درمانی

بعضی از خانواده‌درمانگران (family therapists)  ( درمانی که در آن والدین و فرزندان هر دو شرکت داشته باشند) عمدتا با زوج‌ها کار می‌کنند و اصطلاح “زوج درمانی” (couple therapy) به تدریج جایگزین اصطلاح قدیمی‌تر ”ازدواج درمانی” (marital therapy) می‌شود.

زوج درمانی ممکن است بوسیله روانپزشکان، روانشناسان و خانواده‌درمانگرانی که دوره‌های مخصوص این کار را دیده‌اند و تحت نظارت برای انجام آن تعلیم یافته‌‌اند، انجام شود.

آدرس کلینیک ندای آرامش روان:

  • تهران فلکه دوم صادقیه،خیابان ستارخان، بلوار شهدای صادقیه شمالی، پلاک ۴، واحد ۷
  • تلفن: ۰۲۱۴۴۲۹۷۲۵۱

زوج‌درمانی رفتاری

رفتاردرمانی زوجین سه نوع می‌باشد: تبادل رفتاری، تعلیم دادن ارتباط و آموزش مشکل‌‌گشایی.

در تبادل رفتاری، به هر یک از زوج‌ها کمک می‌‌شود تا یک تغییر مطلوب در رفتار طرف مقابل را تعیین کند و طرفین موافقت می‌کنند با یکدیگر همکاری دوجانبه داشته باشند.

درمانگر آن‌ها را تشویق می‌کند تا آخر به این تعهد خود وفادار بمانند و نسبت به هم احترام نشان دهند. تعلیم ارتباط به زوج نشان می‌دهد تا چگونه به حساسیت به یکدیگر گوش دهند و نیازهای‌شان را بدون کشمکش و اتهام زدن به یکدیگر بیان کنند.

در آموزش مشکل‌گشایی، زوجین آموزش می‌بینند چگونه موضوعاتی را که تعارض ایجاد می‌کنند، شناسایی کنند، راه‌حل‌های اختصاصی را پیدا کنند، به مذاکره بپردازند و مصالحه کنند.

زوج درمانی

شیوه های زوج درمانی

۱) نظریه سیستم خانواده: این نظریه بر الگوهای ارتباط، کنش و واکنش در محیط خانواده به عنوان یک سیستم تاکید دارد و هدفاش آشنایی زوجین با قواعد و الگوهایی است که ناآگاهانه در این سیستم عمل می‌کنند.

۲) زوج درمانی رفتاری: در این نوع روان‌درمانی، از شیوه‌های رفتار درمانی مانند تبادل رفتاری، تعلیم دادن نحوه برقراری ارتباط و آموزش مشکل‌گشایی استفاده می‌شود.

۳) زوج درمانی متمرکز بر عواطف: این شیوه بر عواطف زوجین که باعث ایجاد تمارض میان آن‌ها می‌شود تاکید دارد و از طریق شناساندن این عواطف، سعی بر تغییر رفتارها دارد.

۴) زوج درمانی روان پویشی: در این شیوه فرض بر این است که رفتارهای زوجین در بزرگسالی ناشی از الگوهای رفتاری دوران کودکی آن‌هاست و سعی بر این است که زوجین با شناخت این موضوع احساسات فعلی‌شان را از احساسات و تجربیات گذشته‌شان نسبت به والدینشان جدا کنند.

کلینیک زوج درمانی کلینیک ندای آرامش روان

آدرس: تهران، فلکه دوم صادقیه، ابتدای خیابان ستارخان، بلوار شهدای صادقیه شمالی، نبش کوچه مرودشت، پلاک ۴، واحد ۷

تلفن‌های تماس برای نوبت دهی و رزور:

۴۴۲۴۴۹۱۶-۰۲۱
۴۴۲۹۷۲۵۱-۰۲۱
۴۴۲۹۷۶۷۰-۰۲۱

اگر به مشاوره تلفنی نیاز دارید می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از طریق تلفن همراه خود با این شماره تماس بگیرید
۰۲۱-۷۴۴۷-۱۲۳۴

همچنین برای شارژ حساب کاربری خود برای استفاده از خدمات روانشناختی کد
۲۵#*۵۰۰* را شماره گیری نمایید
خدمات قابل ارائه در مرکز خدمات مشاوره و روانشناختی ندای آرامش روان:
• استعداد‌یابی
• روان تحلیلی
• روانکاوی
• هیپنوتیزم
درمان وسواس
• نوروفیدبک
• اختلالات جنسی

در کلینیک ندای آرامش روان امیر پیرایش دکترای روانشناسی زوج و پیش از ازدواج و بیش از ۲۰۰ متخصص دیگر مشغول به فعالیت می‌باشند.