روانشناس خوبزوج درمانی
تفکر مثبت
تفکر مثبت
شهریور ۵, ۱۳۹۹
خانواده و جامعه سالم
فروردین ۲۵, ۱۴۰۰

روانشناسی زوجین

همه ما می‌دانیم که روابط عاشقانه کار سختی است. مانند اتومبیل ،آن‌ها به طور منظم به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. اگر مشکلی پیش آمد ، بهتر است بلافاصله آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی در جاده جلوگیری کنید.

اغلب ما می توانیم برخی از تعمیرات اساسی را انجام دهیم و خودمان تعمیر کنیم. سایر اوقات ، علی رغم بهترین تلاش های ما ، باید به یک حرفه ای اعتماد کنیم تا نگاهی بیندازد و به ما دست بدهد.

جالب است که چقدر آسان و سریع ما چنین مواردی را برای ترمیم یا جلوگیری از آسیب دیدن وسایل نقلیه خود انجام می دهیم. اما وقتی صحبت از روابط ما می شود ، غالباً از این اقدام جلوگیری می کنیم تا شرایط جدی تر شود.

متأسفانه ، بسیاری از زوجین زوج درمانی را امتحان می کنند که میزان قابل توجهی از آسیب در حال حاضر انجام شده باشد. الگوهای رابطه ناسازگارانه پیچیده شده است ، پیوند عاطفی بین شرکا به شدت تضعیف شده است و به دلیل درگیری‌های حل نشده گذشته نارضایتی بالایی وجود دارد. لیست میتواند ادامه دهد.

تحقیقات نشان می دهد که قبل از مراجعه به مشاوره زوجین ، زن و شوهر متوسط ​​برای شش سال ناراضی هستند.

این بدان معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند در رفع چنین مشکلات دیرینه مؤثر باشد. با این وجود ، این یک تلاش بسیار چالش برانگیزتر و وقت گیرتر خواهد بود و نیاز به تعهد و تلاش فراوان از طرف هر دو شریک دارد.

تصورات غلط در مورد اینکه زوج درمانی چیست و هدف آن نیز می تواند مانع از این شود که زوج ها در اولین فرصت به کمک مراجعه کنند. برخی ممکن است فکر کنند که زوج درمانی فقط برای موارد بسیار جدی که بر یک رابطه تأثیر می گذارند ، از جمله خیانت یا اعتیاد است. دیگران ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به این رابطه ، آن را به عنوان آخرین تلاش خندق تلقی کنند.

بسیاری از افراد این امر را راهی برای مجبور کردن تغییر شریک زندگی خود می دانند زیرا آنها “مشکل” هستند. بسیاری از افراد از مزایای زوج درمانی در معاشرت طیف گسترده ای از مسائل ارتباطی آگاهی ندارند. آنها نمی دانند که چقدر می تواند در بهبود رضایت از روابط عمومی تأثیر بگذارد و بر سلامت روان فرد تأثیر بگذارد.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن ، یک درمانگر با تجربه بالینی که با زوجین کار می کند ، بیشتر اوقات یک مجوز ازدواج و خانواده درمانی  LMFT] است ، به دو شخص درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا بینش در رابطه خود ، حل تعارض و بهبود رضایت از روابط با استفاده از انواع مداخلات درمانی. اگرچه ممکن است عمل زوج درمانی بسته به گرایش نظری درمانگر متفاوت باشد ، همه زوج های درمانی تمایل دارند عناصر کلی زیر را در بر گیرند:

۱. تمرکز روی یک مشکل خاص (یعنی مشکلات جنسی ، اعتیاد به اینترنت ، حسادت)

۲. مشارکت فعال از طرف درمانگر در معالجه خود رابطه ، بجای اینکه هر فرد به طور جداگانه انجام شود.

۳. مداخلات متمرکز بر راه حل ، تغییر در اوایل درمان.

۴. تعیین صریح اهداف درمانی.

زوج درمانی معمولاً با برخی از سؤالات مصاحبه استاندارد در مورد تاریخچه روابط و همچنین بررسی برخی از خانواده ، مبدا ، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از شرکا آغاز می شود. در صورت لزوم ممکن است درمانگر جلسات اولیه را برای مداخله در بحران استفاده کند.

زوج درمانی سپس به شناسایی زوج کمک می کند تا موضوع را مورد توجه قرار دهند ، محوریت درمان ، تعیین اهداف درمانی و برنامه ریزی یک ساختار برای درمان باشد.

در طی مرحله درمانی ، درمانگر به زوجین کمک می کند تا از پویایی رابطه ای برای حفظ مشکل ، آگاهی یابند ، در حالی که به هر دو شریک کمک می کند تا هر یک از نقش های خود را در تعاملات ناکارآمد درک کنند. این به آنها کمک می کند تا شیوه درک روابط و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه به دست آوردن بینش مهم است ، یکی دیگر از جنبه های مهم زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و روشهای تعامل با یکدیگر است. زوج های درمانی اغلب مشاغل خانگی را به شرکای خود اختصاص می دهند تا مهارتهای آموخته شده در درمان را در تعامل روزانه خود به کار گیرند.

اکثر زوج ها می توانند از بین درمان زوجین دور شوند و از بینش الگوهای الگوی رابطه ای برخوردار شوند ، بیان عاطفی را افزایش داده و مهارت های لازم برای برقراری ارتباط و حل مسئله را با شرکای خود بطور مؤثر توسعه دهند.

برای کیست؟

زوج درمانی برای هر نوع رابطه مفید است ، خواه شریک زندگی مستقیم ، همجنسگرا ، نژاد مختلط ، جوان ، پیر ، دوست یابی ، درگیر یا متاهل باشند. به عنوان مثال ، یک زوج اخیراً درگیر ممکن است مشاوره قبل از ازدواج یک فرصت ارزشمند برای پاسخگویی به انتظارات رابطه قبل از ازدواج پیدا کنند. یک زوج دیگر ، 25 سال با هم ، ممکن است کشف کنند که زوج های درمانی یک روش مؤثر برای آنها است که دوباره احساس هیجان و عاشقانه در روابط خود بازیابی کنند.

زوج درمانی می تواند یک مشکل فعلی را برطرف کند ، از تشدید مشکلات جلوگیری کند یا به سادگی یک “معاینه” را برای یک زوج خوشبخت فراهم کند که یک دوره انتقال یا افزایش استرس را تجربه می کند. زمینه های رایج نگرانی که در زوج های درمانی مورد توجه قرار می گیرد شامل مواردی در رابطه با پول ، فرزندپروری ، جنسیت ، خیانت ، دامادها ، خردسالان است