روانشناس خوبزوج درمانی
12 راه برای تقویت اراده
12 راه برای تقویت اراده
شهریور ۵, ۱۳۹۹
روانشناسی زوجین
فروردین ۲۵, ۱۴۰۰

تفکر مثبت

تفکر مثبت

تفکر مثبت
تفکر مثبت به مدیریت استرس کمک می کند و حتی می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد.
تمرین کردن بر غلبه بر گفتگوی منفی را با مثالهایی که ارائه می شود تمرین کنید.
آیا لیوان شما نیمه خالی است یا نیمه پر؟ این‌که چگونه به این سؤال کهنه در مورد مثبت اندیشی پاسخ می‌دهید، ممکن است منعکس کننده دیدگاه شما از زندگی، نگرش شما نسبت به خود و اینکه خوش بین باشید یا بدبین باشید – و حتی ممکن است سلامتی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

در واقع ، برخی از مطالعات نشان می دهد که ویژگی های شخصیتی مانند خوش بینی و بدبینی می تواند بر بسیاری از زمینه های سلامت و رفاه شما تأثیر بگذارد. تفکر مثبت که معمولاً با خوش بینی همراه است ، بخش اصلی مدیریت موثر استرس است. و مدیریت موثر استرس با بسیاری از مزایای سلامتی همراه است. اگر تمایل دارید بدبین باشید، ناامید نشوید – می توانید مهارت های مثبت اندیشی را یاد بگیرید.

درک تفکر مثبت و صحبت کردن از خود
مثبت اندیشی به معنای این نیست که چشم خود را به روی واقعیت ها ببندید و از شرایط کمتر خوشایند زندگی غافل شوید. تفکر مثبت فقط بدان معنی است که شما فکر می کنید بهترین اتفاق خواهد افتاد ، نه بدترین.

تفکر مثبت اغلب با صحبت کردن از خود شروع می شود. خود صحبت کردن ، جریان بی پایان افکار ناگفته ای است که از سر شما عبور می کند. این افکار خودکار می تواند مثبت یا منفی باشد. برخی از گفتگوی خوده شما ناشی از منطق و استدلال است. خود صحبت کردن دیگر ممکن است ناشی از تصورات غلطی باشد که شما به دلیل کمبود اطلاعات ایجاد می‌کنید.

اگر افکاری که از سر شما عبور می‌کنند عمدتا منفی هستند، چشم انداز شما از زندگی احتمالاً بدبینانه است. اگر افکار شما عمدتا مثبت است، شما به احتمال زیاد خوش بین هستید – کسی که به فکر مثبت عمل می کند.

فواید سلامتی تفکر مثبت
محققان همچنان به بررسی تأثیرات مثبت اندیشی و خوش بینی بر سلامتی می پردازند. مزایای سلامتی تفکر مثبت می تواند شامل موارد زیر باشد:
• افزایش طول عمر
• میزان افسردگی پایین‌تر
• سطح پریشانی پایین‌تر
• مقاومت بیشتر در برابر سرماخوردگی
• بهزیستی روانی و جسمی بهتر
• سلامت بهتر قلب و عروق و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی
• مهارت های مقابله ای بهتر در دوران سختی و زمان استرس
هنوز مشخص نیست که چرا افرادی که درگیر مثبت اندیشی هستند، این مزایای سلامتی را تجربه می کنند. یک نظریه این است که داشتن یک چشم انداز مثبت شما را قادر می سازد که با شرایط استرس زا مقابله کنید و این باعث می شود تا اثرات مضر سلامتی استرس بر بدن شما کاهش یابد.

همچنین تصور می‌شود که افراد مثبت و خوش بین تمایل به زندگی سبک زندگی سالم تری دارند – آنها فعالیت بدنی بیشتری دارند، از رژیم غذایی سالم تری پیروی می کنند و بیش از حد سیگار نمی کشند و نمی‌نوشند.

اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید. اطمینان حاصل کنید که افراد در زندگی شما افرادی مثبت و حامی هستند که می توانید به آنها مشاوره و بازخورد مفیدی بدهید. افراد منفی ممکن است سطح استرس شما را افزایش دهند و باعث شوند در توانایی خود در مدیریت استرس به روشهای سالم شک کنید.
صحبت کردن مثبت را تمرین کنید. با پیروی از یک قانون ساده شروع کنید: به خودتان چیزی نگویید که به کس دیگری نمی‌گویید. اگر یک فکر منفی وارد ذهنتان می شود، آن را عقلانی ارزیابی کنید و با تصدیق آنچه در مورد شما خوب است پاسخ دهید. به چیزهایی فکر کنید که در زندگی از آنها سپاسگزار هستید.