روانشناس خوبزوج درمانی
علائم اختلال پارانوئید ؟
شهریور ۱۱, ۱۴۰۰
راه های جذب مردان و پسران مغرور
تفاوت احساسات مردان و زنان در چیست؟
شهریور ۱۳, ۱۴۰۰

تفاوت زوج درمانی و مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

مشاوره پیش از ازدواج معمولا به منظور شناخت بیشتر افراد نسبت به هم‌دیگر صورت می‌گیرد. در مشاوره ازدواج معمولا افراد از نظر انواع خصوصیت‌های رفتاری و اخلاقی از طریق انجام تست‌های روانشناسی سنجیده می‌شوند و به آن‌ها گفته می‌شود که آیا با وجود اختلافات و شباهت‌هایی که دارند می‌توانند زندگی خوبی داشته باشند یا نه. هم‌چنین در این جلسات اگر یکی از دوطرف مشکل روانی، جسمی یا جنسی داشته باشد مشخص می‌گردد.

مشاوره پیش از ازدواج مخصوصا در موارد ازدواج سنتی که شناخت‌ دو طرف از هم کم است بیشتر مفید خواهد بود. زوج درمانی نیز بیشتر به درمان مشکلات و دغدغه زوجین پس از ازدواج می‌پردازد. به شما یادآوری می‌کند که چرا با هم ازدواج کرده‌اید، تفاوت‌هایتان چیست و چگونه بهتر آن‌ها را درک کنید، هیچ‌گاه مشکلات یک رابطه فقط تقصیر یک نفر نیست، دعوا کردن همیشه هم نشانه بدی نیست و گاهی نشان دهنده توجه و علاقه فرد مقابل به شماست و این‌که هر چه زودتر مشکلتان را حل کنید برایتان بهتر است.

زوج درمانی

آیا شما هم از این‌که بپذیرید در رابطه‌تان مشکلی وجود دارد هراسانید؟ اگر کسی به شما بگوید برای بهبود رابطه با همسرت به زوج درمان مراجعه کنید، ناراحت و نگران می‌شوید؟

همه ما فکر می‌کنیم همه چیز را در مورد روابط زناشویی و ارتباط با همسر می‌دانیم؛ اما گاهی اوقات لازم است شخصی دیگر با نگاهی بازتر قطره‌ای عقلانیت و منطق را بر رابطه‌مان بچکاند. البته نباید این نکته را هم در نظر نگرفت که زوج درمانی گاها به عملیاتی پیچیده تبدیل می‎‌شود چرا که گذشته از هزینه‌های آن باید درمانگری را پیدا کنیم که مشکل را به خوبی بشناسد و برطرف کند و تازه بتوانیم زمانمان را با زمان‌های درمانگر هماهنگ کنیم. با همه این وجود زوج درمانی در بسیاری از موارد و اختلافات زوج‌ها می‌تواند مشکلات را حل کند و شادی و آرامش را به زندگی بازگرداند. در این مقاله در مورد زوج درمانی صحبت خواهیم کرد و مرکزی را به شما معرفی می‌کنیم که روند زوج درمانی را پیچیده نکند.

زوج درمانی چیست | سوالات زوج درمانی | جلسات زوج درمانی | افق سلامت

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است. زوج درمانی به همسران کمک می‌کند تا بتوانند مشکلاتشان را حل کنند و روابطشان را بهبود بخشند. در طی جلسات زوج درمانی قادر خواهید بود تصمیماتی منطقی و متفکرانه بگیرید که رابطه خود را تقویت و نوسازی کنید یا مسیر زندگیتان را از هم جدا سازید. زوج درمانی معمولا توسط درمانگرانی متخصص انجام می‌شود. این متخصصان درجات تحصیلی عالی دارند. معمولا مشاوره زوج درمانی کوتاه مدت است. معمولا در جلسات زوج درمانی به حضور هر دو نفر نیاز است.

زوج درمانگر کیست و چه وظایفی دارد؟

زوج درمانگران معمولا بر اساس شیوه‌های مختلف درمانی آموزش دیده‌اند و درمان را بر اساس نیازهای شما آغاز می‌کنند. سه نوع مهم و رایج رویکردهای درمانی وجود دارد: روش گاتمن، روش درمانی cbt و روش ها ی درمانی دیگر . تفاوت این سه نوع روش درمانی در نوع تشخیص، انواع سکس تراپی و دیگر مسائل زناشویی است. با وجود این‌که روش‌های درمانی زوج درمانگران متفاوت است اما معمولا این متخصصان تلاش می‌کنند به این صورت عمل کنند:

  • روی مشکلی خاص تمرکز کنند (مثلا مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت)
  • از هر دو نفر بخواهند در جلسات شرکت کنند و با هم مشکل را حل کنند.
  • راهکارهایی عملی ارائه دهند و در زمان مناسب دخالت کنند.
  • اهداف درمانی را به وضوح توضیح دهند.

دکتر امیر پیرایش در زمینه های زوج،مشاوره پیش از ازدواج،طلاق و خیانت

زوج درمانگران کسانی هستند که به صورت تخصصی در این زمینه مطالعه و تحصیل کرده‌اند و پس از گذراندن دوره‌های مخصوص کار درمان را در جلسات مشاوره انجام می‌دهند. زوج درمانگر موظف است به اختلافات دو نفر به خوبی گوش دهد، مشکل هر دو نفر را موشکافانه بررسی کند و برای حل آن مشکل راهکارهایی عملی نشان دهد.

کاربرد زوج درمانی و اهمیت آن در روابط زوجین

به طور کلی زوج درمانی برای انواع روابط اعم از جوان، پیر، نامزد کرده و ازدواج کرده کاربرد دارد. ممکن است بخواهید از زوج درمانی حل مشکلات فعلیتان استفاده کنید یا از پیشرفت این مشکلات جلوگیری کنید یا فقط می‌خواهید چک آپی انجام دهید چون مدتی را از هم دور بوده‌اید یا تحت فشار و استرس قرار داشته‌اید. به هرحال اگر دوام رابطه زناشویی و همسر و زندگیتان برایتان مهم است باید همیشه از نگاه فردی متخصص مشکل را حل کنید. برخی از زوج‌ها برای تقویت رابطه و دریافت درک بهتر از طرف مقابل به دنبال زوج درمانی هستند. در موارد دیگر زوج درمانی برای رفع مشکلات و بهبود رابطه به کار می‌رود. از زوج درمانی برای مشکلات زیر می‌توانید استفاده کنید:

  • مشکلات ارتباطی
  • مشکل در روابط جنسی
  • مشکلات فرزندان 
  • سوء مصرف مواد
  • عصبانیت 
  • خیانت و بی وفایی

زوج درمانی ممکن است در مواردی مانند آزار خانگی نیز مفید واقع شود. 

کلینیک روانشناسی ندای ارامش روان در زمینه های گوناگون در خدمت شما عزیزان می باشد:

تماس با ما

02144297670

02144244916