روانشناس خوباضطراب امتحان چیست و چگونه درمان می شود؟ | دکتر امیر پیرایش
با مردان وابسته به مادر چه کنیم؟
اسفند ۱۳, ۱۴۰۱
نشانه های مردی که قصد ازدواج دارد؟
اسفند ۱۴, ۱۴۰۱

اضطراب امتحان چیست و چگونه درمان می شود؟

اضطراب امتحان یک شرایط روانشناختی است که باعث می شود فرد در موقعیت های امتحانی بسیار پریشان و مضطرب شود. اگرچه بسیاری از افراد قبل و در طی یک امتحان تاحدی دچار استرس و اضطراب می شوند اما اضطراب امتحان می تواند در یادگیری اختلال ایجاد کند و به عملکرد فرد در امتحان آسیب برساند.

در زیر چند مثال از اضطراب امتحان را می بینیم:

 • یک دانش آموز فوتبالیست قبل از یک مسابقه مهم بسیار مضطرب می شود. این اضطراب در طی مسابقه به قدری او را برآشفته می‌ سازد که حتی ساده­ترین پرتاپ‌ ها را هم از دست می‌دهد.
 • یک دانش ­آموز ویلونیست قبل از یک تک ­نوازی بسیار عصبی می شود. او در حین اجرا چند قطعه کلیدی را بد می ‌نوازد، و تک نوازیش را کاملا خراب می ‌کند.
 • یک تاجر در جلسه کاری ناگهان ذهنش سفید می ‌شود و همه اطلاعاتی را که می‌بایست به همکاران و مدیرش ارائه دهد فراموش می کند.

افرادی که در بالا مثال زدیم، مهارت‌ ها و دانش لازم برای ارائه یک عملکرد بسیار خوب در این موقعیت‌ ها را داشتند اما اضطراب بسیار زیادشان عملکردشان را مختل کرد.

شدت اضطراب امتحان در هر شخصی بسیار متفاوت از دیگری است. برخی افراد دچار احساس «دلپیچه» می شوند، و برخی هم نمی ‌توانند روی امتحان متمرکز شوند.

برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

علائم اضطراب امتحان

اضطراب امتحان علائم بسیار متفاوتی دارد که برخی از آن‌ ها خفیف و برخی شدید هستند. برخی دانش آموزان فقط علائم خفیف اضطراب امتحان را تجربه می کنند و  عملکرد نسبتا خوبی هم در امتحان دارند. اما اضطراب امتحان برخی از دانش آموزان را تقریبا فلج می کند. این دسته از دانش آموزان قبل یا در حین امتحان دچار اضطراب شدید) می شوند، و امتحان خود را بسیار بد می‌دهند.اضطراب امتحان در دانش آموزان راه های کنترل و غلبه بر اضطراب امتحان - ذهن نو

برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

علل اضطراب امتحان

بسیاری از افراد نمی‌دانند که اضطراب امتحان بسیار متداول است و دانش آموزان و دانشجویان بسیاری در سراسر دنیا به این نوع اضطراب دچار می شوند.

چرا به اضطراب امتحان دچار می ‌شویم؟ در مورد بسیاری از دانش آموزان چندین عامل دست به دست هم می ‌دهند و سبب ایجاد اضطراب امتحان می شوند. عادت‌ های ناکارآمد مطالعه، عملکرد ضعیف در امتحانات قبلی، و ابتلا به یک مشکل اضطرابی زمینه ای برخی عوامل سبب ­ساز اضطراب امتحان به شمار می‌ آیند.

برخی دلایل بالقوه اضطراب امتحان نیز عبارتند از:

 • عملکرد ضعیف در امتحانات قبلی: اگر در امتحانات قبلی (یا به دلیل مطالعه ناکافی و یا اضطراب شدیدی که مانع از به خاطر آوردن پاسخ سئوالات می شود) عملکرد ضعیفی داشته باشید، احتمال اینکه در امتحانات بعدی دچار اضطراب و نگرش منفی شوید بیشتر می شود.
 • آماده نبودن برای امتحان:  اگر اصلا یا به اندازه کافی برای امتحان نخوانده باشید، احتمالا اضطراب بیشتری تجربه خواهید کرد.
 • ترس از شکست خوردن: اگر احساس خود ارزشمندی ­تان را به نمرات امتحانی ­تان وابسته سازید، فشاری که به خودتان وارد می ‌کنید ممکن است اضطراب امتحان شما را شدیدتر سازد.
 • برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

 • علل روانشناختی اضطراب امتحان

  علاوه بر دلایل زیستی زیربنایی اضطراب، بسیاری از عوامل روانی نیز در بروز اضطراب امتحان نقش دارند. انتظارات دانش­ آموز یکی از عوامل روانی اصلی به شمار می‌ آید. مثلا، اگر دانش ­آموزی عقیده داشته باشد که در امتحانی عملکرد ضعیفی خواهد داشت، احتمال مضطرب­ شدنش در قبل و حین امتحان خیلی بیشتر می شود.

  اضطراب امتحان ممکن است به یک چرخه معیوب تبدیل شود. به عبارت دیگر،  اگر دانش آموزی یک بار اضطراب امتحان را تجربه کند ممکن است بسیار نگران شود که مبادا باز هم این حالت برایش تکرار شود. اگر در امتحان بعدی نیز مجددا مضطرب شود، احتمالا از تواناییش برای تغییر دادن این حالت ناامید می شود.

 • برای راهنمایی بیشتر می تونید از آقای دکتر امیر پیرایش کمک بگیرید

 • کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاوره ندای آرامش روان
  با مدیریت دکتر امیر پیرایش
  آدرس مراجعه حضوری مراجعان محترم جهت استفاده از خدمات روانشناسی
  فلکه دوم صادقیه، ابتدای ستارخان، بلوار شهدای صادقیه شمالی پلاک ۴، واحد ۷
  خدمات روانشناسی در شبکه های اجتماعی
  اگر به اینستاگرام دسترسی دارید
  Arameshravan_Clinic
  اگر به تلگرام دسترسی دارید
  Arameshravan_Clinic
  اگر به واتساپ دسترسی دارید
  ۰۹۹۲۴۷۹۳۸۸۱
  تماس با کلینیک: 02144246886
  می توانید با ما از طرق بالا در ارتباط باشید