روانشناس خوبزوج درمانی
کمبود میل جنسی
کمبود میل جنسی
اسفند ۲۲, ۱۳۹۸
اختلال علائم جسمی
اختلال علائم جسمی
فروردین ۲۳, ۱۳۹۹

اختلال خواب

اختلال خواب

اختلال خواب

اختلال خواب شرایطی است که اغلب بر توانایی شما در داشتن کیفیت خواب کافی تأثیر می‌گذارد.

بسیاری از ما هنگام خواب به مشکل برمیخوریم. که این مشکل معمولاً به دلیل استرس، مسافرت، بیماری یا سایر وقفه‌های موقت در روال عادی شماست.
اما اگر مشکلات خواب یک اتفاق منظم است و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می‌کند، ممکن است دچار اختلال خواب شوید.

اگرچه طبیعی است که گاهی اوقات هنگام خوابیدن با مشکل روبرو شوید، طبیعی نیست که مرتباً در خواب شبانه مشکل داشته باشید، یا از خواب بیدار شوید یا احساس خواب آلودگی در طول روز کنید.

غالبا داشتن یک خواب دشوار می‌تواند یک تجربه ناامیدکننده و ناتوان کننده باشد. شما شب‌ها بد خوابیدید، که باعث می‌شود صبح احساس خستگی و هر انرژی که به سرعت در طول روز تخلیه کرده‌اید احساس خستگی کند.

نادیده گرفتن مشکلات خواب و اختلالات خواب می‌تواند به سلامت جسمی شما آسیب برساند و منجر به افزایش وزن، حوادث رانندگی، اختلال در عملکرد شغلی، مشکلات حافظه و روابط پرتنش شود.
اگر می‌خواهید بهترین احساس خود را داشته باشید، سالم بمانید و مطابق پتانسیل خود عمل کنید، خواب با کیفیت یک ضرورت است نه یک تجمل.

حتی اگر این مدت طولانی با مشکلات خواب دست و پنجه نرم کنید که به نظر طبیعی می‌رسد، هنوز هم می‌توانید بهتر بخوابید.

می‌توانید با ردیابی علائم و الگوهای خواب خود شروع کرده و سپس در سالم بودن عادات روز و روال خواب خود تغییرات سالم ایجاد کنید.

انواع اختلالات خواب

بی‌خوابی

بی‌خوابی، عدم توانایی خوابیدن یا خوابیدن در هنگام شب، می‌تواند ناشی از استرس، وضعیت سلامتی، داروهای مصرفی یا حتی مقدار قهوه‌ای باشد که می‌نوشید.

بی‌خوابی همچنین می‌تواند ناشی از اختلالات خواب دیگر یا اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی باشد.

آپنه خواب

آپنه خواب نوعی اختلال خواب شایع (و قابل درمان) است که در آن تنفس شما به طور موقت در طول خواب متوقف می‌شود و شما را بیدار می‌کند.

اگر به آپنه خواب مبتلا هستید، ممکن است این بیداری‌ها را به یاد نداشته باشید، اما احتمالاً در طول روز احساس خستگی خواهید کرد، تحریک پذیر و افسرده هستید یا کاهش بهره‌وری خود را مشاهده خواهید کرد.

آپنه خواب یک اختلال خواب جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی است.

سندرم پاهای بی‌قرار

سندرم پاهای بی‌قرار نوعی اختلال خواب است که باعث می‌شود تقاضا تقریباً غیرقابل مقاومت برای حرکت دادن پاها (یا بازوها) در شب باشد.
تمایل به حرکت هنگام استراحت یا دراز کشیدن اتفاق می‌افتد و معمولاً به دلیل احساس ناراحتی، سوزن سوزن شدن، احساس درد یا خزش است.
روش‌های زیادی برای کمک به مدیریت و رفع علائم وجود دارد، از جمله داروهای خودیاری که می‌توانید در خانه استفاده کنید .

نارکولپسی

نارکولپسی نوعی اختلال خواب است که شامل خواب آلودگی بیش از حد و غیرقابل کنترل در روز است. این ناشی از اختلال در مکانیسم مغز است که خواب و بیداری را کنترل می‌کند.
اگر مبتلا به اعتیاد هستید، ممکن است در وسط صحبت کردن، کار کردن یا حتی رانندگی، “حملات خواب” داشته باشید.

اگرچه هنوز هیچ درمانی وجود ندارد، ترکیبی از درمان‌ها می‌تواند به شما در کنترل علائم کمک کند و شما را قادر می‌سازد از بسیاری از فعالیت‌های طبیعی لذت ببرید.

کمک به خود برای اختلالات خواب

در حالی که برخی از اختلالات خواب ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد، می‌توانید بسیاری از مشکلات خواب را به تنهایی بهبود بخشید .

• عادت روز خود را بهبود بخشید: صرف نظر از مشکلات خواب شما، پایبندی به یک برنامه خواب ثابت، ورزش منظم، محدود کردن مصرف کافئین، الکل و نیکوتین و مدیریت استرس باعث می‌شود خواب طولانی بهتری داشته باشید.

• یک روال آرامش بخش خواب را آماده کنید تا ذهن و بدن خود را برای خواب آماده کنید: اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما ساکت، تاریک و خنک است، از وعده‌های غذایی سنگین و مایعات بیش از حد زیاد در اواخر شب دوری کنید، حمام گرم بگیرید، بخوانید یا به موسیقی آرامش بخش گوش دهید و گوش دهید و حداقل یک ساعت قبل از خواب صفحه را خاموش کنید.

• هنگامی که شب از خواب بیدار می‌شوید دوباره بخوابید: چه اختلال خواب داشته باشید یا نه، طبیعی است که به طور خلاصه در طول شب بیدار شوید.
اگر در بازگشت به خواب مشکلی دارید، سعی کنید روی تنفس، مدیتیشن یا تمرین روش آرامش دیگر تمرکز کنید.

به هر چیزی که نگران کننده شماست توجه داشته باشید و تصمیم بگیرید تا نگرانی در مورد آن را به روز دیگر موکول کنید تا روز بعد که حل آن راحت‌تر خواهد بود.


امیر پیرایش دکترای روانشناسی زوج و پیش از ازدواج و به همراه بیش از ۲۰۰ متخصص دیگردر کلینیک مشاوره و روانشناسی ندای آرامش روان مشغول به فعالیت می‌باشند.

مشاوره فردی
درمان وسواس
درمان افسردگی
درمان اضطراب
مشاوره زوج درمانی