زوج درمانی

اثربخشی زوج درمانی مبتنی بر خود نظم بخشی کوتاه مدت (SRCT) بر کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان زناشویی، تغییر الگوهای ارتباطی و کاهش نارسایی هیجانی زوجین متعارض

     هدف اصلی ازدواج، ارتباط است. ارتباط به زن و شوهر این امکان را می­دهد که با یکدیگر به  بحث و تبادل نظر بپردازند و از نیاز­های یکدیگر آگاهی پیدا کنند . به تحقق پیوستن اهداف ازدواج پس از برقراری رابطه زناشویی، موجب احساس رضایت و خوشبختی فرد می­شود ، اما گاهی ممکن است که بسیاری از عوامل دست به دست یکدیگر داده و با هم ترکیب شوند و موجبات ایجاد بسیاری از مشکلات و تضاد­ها در روابط زوج­ها شوند،  گاهی رفع این تضادها از راه اعمال خشونت امکان ­پذیر می­گردد و ابعاد مختلف خشونت با برهم زدن تعادل خانواده و ایجاد فاصله بین زن و شوهر منجر به ایجاد تعارض می­شود. بسیاری از اختلال­های روانپزشکی از جمله اختلال­های جسمانی، شناختی، رفتاری و استرس تحت ثأثیر آشفتگی زناشویی و روابط بین فردی آشفته به وجود می­ آید.عدم حل اختلافات و درگيري­هاي زناشویي، باعث مي­شود كه در دوره­ هاي بازگشت این اختلافات زناشویي، مشكلات حل نشده خود را با شدت بيشتري نشان دهد و بسياري از زوج­ها حتي نمي ­دانند اكثر راهبردهایي كه براي مقابله با تعارضات زناشویي استفاده مي­كنند، به نوعي همراه با خشونت فيزیكي و به خصوص خشونت عاطفي است.

خشونت و پرخاشگری زناشویی به این دلیل که در حریم خصوصی افراد اتفاق می­افتد از خشونت­های دیگر متمایز است . خشونت و پرخاشگری زناشویی می­تواند جسمانی، جنسی، هیجانی و یا روان­شناختی باشد .

پرخاشگري هم به صورت واكنش آشكار همراه با درگيري فيزيكي يا لفظي بروز مي­كند و هم به صورت پنهان با مخفي كردن علائم ظاهري، در درون افراد شكل مي­گيرد .

پرخاشگری ارتباطی پنهان می­تواند به دو شکل در روابط عاشقانه بین زوجین برقرار شود، یکی به صورت خودداری از محبت ورزیدن و صمیمیت جنسی که کناره­گیری عاطفی نامیده می­شود ، یا به صورت خراب کردن وجهه اجتماعی از طریق بدگویی، شایعه پراکنی، در میان گذاشتن اطلاعات خصوصی همسر با دیگران یا فراهم کردن امکان دخالت دیگران در جریان بحث­ها و مشاجرات، خود را نشان دهد.

خشونت زناشویی به عنوان شاخصی در تقابل با روابط زناشویی با دامنه گسترده­ای از مسائل چون افت سلامت روانی و بروز افسردگی در اعضای خانواده همراه است.

تحقیقات نشان داد بین خشونت خانگی و الگو­های ارتباطی رابطه وجود دارد. یکی دیگر از عوامل بین فردی مؤثر در زندگی زناشویی مهارت در روابط بین فردی است.

به طور کلی مهارت­های ارتباطی زوجین عامل موثری در بقاء روابط زناشویی سالم و سازنده در زوجین می­باشد.

 در صورت شکل­ گیری الگوهای ارتباطی معیوب، همسران حمایت خود را از یکدیگر برداشته، برای ارضای نیاز یکدیگر تلاش چندانی مبذول نمی­دارند و سرانجام مشکلات زناشویی و نارضایتی آنان افزایش می­یابد .

در تحقیقاتی که مشكلات ارتباطي بين زوج­ها را بررسی کرده­اند، شایع­ترین مسائل مورد بررسي عبارت بودند از: ناتواني همسران در درک دیدگاه یكدیگر، متهم ساختن، انتقاد کردن و تحقير توسط شریک زندگي که این تعارضات به طورکلي با چهار روش پاسخ داده مي­شود: اطاعت، مصالحه، کناره­گيري و عقب نشيني .

کریستنسن و سالاوی، الگوهاي ارتباطی زوجين را به سه دسته الگوي سازنده متقابل، الگوي اجتناب متقابل و الگوي توقع/کناره گیر تقسيم کرده­ اند .

در پژوهشی با هدف پیش بینی راهبرد­های تنظیم شناختی هیجان براساس فرایند­های ارتباطی خانواده، نشان دادند افراد دارای فرایند­های مطلوب ارتباطی بیش­تر از راهبرد­های مثبت و افراد دارای فرایند­های نامطلوب بیش­تر از راهبرد­های منفی استفاده می­کنند.

براساس گزارش پژوهش­های انجام شده یکی از عوامل مؤثر در بروز تعارضات زناشویی ناگویی هیجانات و مشکل در تنظیم هیجانات است .

آگاهي هيجاني ضعيف چندين دهه مورد مطالعه قرار گرفته است و به عنوان ناگویی طبعیشناخته شده است . افراد مبتلا به ناگویی طبعی به دلیل ضعف در مهارت­هاي ارتباطی و تنظیم هیجانی قادر به برقراري رابطه عمیق و رضایت بخش با دیگران نیستند . به عبارتی افرادی که توانایی شناخت احساسات خود را دارند و حالت­های هیجانی خود را به گونه مؤثری ابراز می­کنند، بهتر می­توانند با مشکلات زندگی روبه رو شوند و در سازگاری با محیط و دیگران موفق­ترند. در مقابل افراد مبتلا به ناگویی طبعی به دلیل نارسایی در شناسایی و تنظیم هیجان­ها، در فرایند پردازش شناختی، ادراک و ارزشیابی هیجان­ها، دچار آشفتگی و درماندگی شده، چون همواره در بیان، هیجان­ها، احساسات و خواسته­های درونی خود با مشکل مواجه هستند و همین عدم بیان خواسته ­ها و احساسات درونی مانع از آن خواهد شد که همسران بتوانند به هم نزدیك شده و از مسائل هم مطلع گشته، در نتیجه روابط مشترک زوجین دچار تعارض، دلزدگی زناشویی و نقص در روابط صمیمی می­شود

نتایج تحقیقات نشان می­دهد ضعف در تنظیم هیجانات منفی می­تواند منجر به افزایش تعارضات زناشویی و کاهش رضایت زناشویی شود .

رویکردهای درمانی مختلفی به منظور کاهش مشکلات زناشویی زوج­ها مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از رویکرد­های مطرح در حیطه زوج­درمانی، رویکرد زوج ­درمانی مبتنی بر خود نظم بخشی (SRCT) است

هالفورد (۲۰۰۱) زوج ­درمانی مبتنی بر خود نظم ­بخشی را از ترکیب رویکرد­های شناختی رفتاری، عاطفه مدار و بینش مدار، به منظور دستیابی به تغییر در رابطه ابداع کرد.

در این درمان اولین موضوع، تمرکز و تعامل زوجین و ارزیابی نقاط قوت و نقاط ضعف رابطه می­باشد که به عنوان منبع آگاهی از مشکلات و یا موفقیت­ها در روابط زناشویی است و خود­تغییري زوجین از آن ناشی می­شود .

محتوای اساسی زوج­ درمانی مبتنی بر خود نظ م­بخشی، این است که خود زوجین، نه درمانگر، تغییرات طولانی مدتی را در رابطه زناشویی خویش ایجاد می­کنند. تأکید این زوج ­درمانی بر این است که زوجین صلاحیت­ های بیشتری برای تغییر الگو­های رفتاری، شناختی و هیجانی به دست آورند.

خودگردانی، درون بافت رابطه، به این موضوع اشاره دارد که زوجین به فرایند­های تغییر خود می­پردازند تا رضایت­مندی و استحکام رابطه خود را افزایش دهند .

اثربخشی زوج درمانی تلفیقی مبتنی بر خودتنظیم­گری- دلبستگی و زوج­درمانی مبتنی بر خودنظم بخشی کوتاه مدت را بر کاهش تعارضات زناشویی نشان داده­اند.

بسیاري از ازدواج ­ها و روابط زناشویی ناموفق وجود دارند که همسران به دلایل گوناگون طلاق نمی­گیرند، از این­رو زوج ­درمانی راهی است برای حل کردن این مشکلات و کشمکش ­های زوج­هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند

هرچند فراتحليل­ ها تأييد مي­كنند كه درمان­هاي مختلف براي آشفتگي زوجي از نظر آماري و باليني پيامد­هاي معناداري ايجاد مي­كنند، اما يافته­ هاي پژوهشي ديگري نشان مي­دهند كه درصد زيادي از زوجين در بهره وري از آن­ها شكست مي­خورند يا مدتي پس از درمان­هاي رايج بدتر مي­شوند.

بر این اساس لازم است پژوهش­ های کاربردي زوج ­درمانی و راهکارهایی براي افزایش رضایت زناشویی و کاهش تعارضات صورت گیرد تا در آینده از پیامد­هاي نامطلوب روانی- اجتماعی طلاق و آشفتگی زناشویی بر روي خانواده­هاي ایرانی و فرزندان آن­ها پیشگیري گردد.

هدف از انجام پژوهش بررسی اثربخشی زوج­درمانی مبتنی بر خود­نظم­بخشی کوتاه مدت (SRCT) بر کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان زناشویی، تغییر الگوهای ارتباطی و کاهش نارسایی هیجانی زوجین متعارض بود.

نتایج نشان داد که زوج­درمانی مبتنی بر خودنظم بخشی کوتاه مدت (SRCT) بر کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان زناشویی، تغییر الگوهای ارتباطی و کاهش نارسایی هیجانی زوجین متعارض تأثیر معناداری دارد.

  در نتیجه اثربخشی زوج ­درمانی مبتنی بر خودنظم ­بخشی کوتاه مدت بر کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان زناشویی و مؤلفه­ های آن، می­توان اینگونه استدلال کرد که هیجان­های منفی و ناکارآمد در ارتباط زناشویی منجر به بروز خشم و پرخاشگری می­شود، این خشم می­تواند در قالب کناره­گیری عاطفی و خراب کردن وجهه اجتماعی همسر بروز پیدا کند.

زوج ­درمانی مبتنی بر خودنظم ­بخشی با تأکید بر همدلی و شناخت نیاز­ها و مواجه با عواطف مثبت یکدیگر منجر به بروز خواسته ها و استحکام زندگی زناشویی می­شود به عبارتی نحوه بروز تفاوت سلیقه­ ها، نیاز­ها و تفاوت­ها که باعث بروز خشم و پرخاشگری می شود بیشتر درک می­شوند و نحوه تعامل، صحبت و گوش دادن بهبود می­ یابد. همچنین از جنبه دیگر می­توان گفت طرح ریزي مجدد نگرانی­هاي فردي از قالب خصمانه و تلاش براي توسعه روش­هاي همدلانه براي توصیف این نگرانی­ها باعث می­شود نگرانی ­ها به گونه­اي جمع بندي شوند که تمرکز آن­ها بیشتر بر احساسات و کمتر بر پرخاشگري و خشم نسبت به یکدیگر باشد

همچنین در نتیجه اثربخشی زوج­درمانی مبتنی بر خودنظم­بخشی کوتاه مدت بر بهبود الگوهای ارتباطی و مؤلفه های آن، می­توان

این­گونه توضیح داد که گروه زوج ­درمانی مبتنی بر خودنظم بخشی کوتاه مدت نسبت به گروه کنترل موجب افزایش الگوی ارتباطی سازنده متقابل و کاهش الگوی ارتباطی اجتنابی متقابل و الگوی ارتباطی توقع/ کناره­گیری در زوجین متعارض شده است. زوج درمانی مبتنی بر خودتنظیمی به این موضوع اشاره دارد که زوجین می­توانند رفتار خود را تنظیم کنند. آگاهی از این اندیشه می­تواند زوجین را به سمت تغییر یا بهبود جنبه­های ارتباط سوق ­دهد درمانگر به هر یک از آزمودنی­ها  کمک می­کند که مهارت­های ارتباطی خودشان را ارزیابی کنند و از اینکه چگونه این مهارت­ها روی کیفیت روابط زناشویی تأثیر می­گذارد آگاه شوند .

زوجینی که پروتکل زوج ­درمانی مبتنی بر خودنظم ­بخشی را دریافت کردند، توانسته ­اند سبك ارتباطي سازنده خود را با تمرين و تكرار تكاليف هيجاني مثل ترك موقعيت آگاهانه از محتواي افكار، فرض­ها، هيجانات جاري و علايم بدني يا تغيير آگاهانه موقعيت و عمل آگاهانه متقابل با هيجان منفي، ارتقا بخشند و نيازها و احساسات خود را به گونه­اي فعال­تر و شفاف­تر از قبل در رابطه بياورند. مشخصه اصلی الگوي ارتباطي توقع/ كناره­گيري پاسخ­هاي اجتنابي و چالش گريزي يكي از زوج­ها به موقعيت­های ارتباطي است. دور باطل تقابل هيجاني منفي باعث انفصال رواني و فيزيكي زوج­ها مي­شود، اما خودافشایی هیجانی و شروع و تداوم يك ارتباط همدلانه و بدون ابهام ناشي از تنظيم هيجاني دور مثبتي را به وجود مي­آورد كه كيفيت ارتباط زوج را غني­تر مي­كند. الگوي ارتباطی اجتناب متقابل بدترين نوع از ارتباط زوجي است كه هر دو نفر با يك موضع گيری منفعلانه به تقويت اين الگوي غالب كمك می­کنند و همدلي اصلاً وجود ندارد، خودافشايي و ابراز صحيح هيجانات در ارتباط با يكديگر بسيار ضعيف است.

خودنظمي هيجاني و تنظيم روابط نزديك به زوجین کمک می­کند تا از علت اجتناب همديگر آگاه شوند و از مشكل، مفهوم سازي صحيحي داشته باشند

    در نتیجه اثربخشی زوج­درمانی مبتنی بر خودنظم­بخشی کوتاه مدت بر کاهش نارسایی هیجانی و مؤلفه­های آن، می­توان اینگونه استدلال کرد که نارسايي هيجاني، معادل دشواري در خودتنظيم­گري هيجاني يا ناتواني در پردازش شناختي اطلاعات هيجاني و تنظيم هيجان­ها است وقتي اطلاعات هيجاني نتوانند در فرايند پردازش شناختي، ادراك و ارزشيابي شوند، فرد از نظر عاطفي و شناختي دچار آشفتگي و درماندگي می­شود .

هدف زوج­ درمانی مبتنی بر خود نظم­بخشی تغییر الگو­هاي شناخت، هیجان و رفتاراست که با مشکلات ارتباطی پیوند دارد . با بهره­ گیری از روش خودنظارتی و همچنین فهرست کردن افکار به زوجین کمک می­شود تا راهبرد­های شناختی ناکارآمد، خطا­های شناختی، تشخیص احساسات و برانگیختگی آن در هنگام بروز مشکل را شناسایی و اصلاح کنند و در فرایند بازخورد، مدل­های کارآمد رابطه مورد مذاکره قرار گیرد و اهداف مشترک از سوی زوجین مورد بررسی واقع شود که در نتیجه با ایجاد همدلی، درک درست یکدیگر، افزایش مبادله مثبت و مواجهه با عواطف مثبت یکدیگر و شناسایی درست احساسات خویش، نارسایی هیجانی کاهش می یابد.

  باتوجه به مثمرثمر بودن روش درمانی زوج­درمانی مبتنی بر خودنظم بخشی کوتاه مدت می­توان در مراکز آموزشی و مشاوره از این درمان­ برای کمک به زوج­های متعارض و متقاضی طلاق بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *