خانواده درمانی

آيا براي پدر ومادر شدن آماده هستيد؟

همسران لازم است كه درباره‌ي بچه‌دار شدن با هم صادقانه صحبت كنند. اگر يكي از آنها فرزند بخواهد و ديگري مطمئن نباشد، لازم است كه قبل از حاملگي با هم صحبت كنند.

همسران نمي‌توانند بدون صحبت كردن به توافق جادويي دست يابند. فرزند ناخواسته هم براي والدين و هم براي فرزند، يك مشكل جدي است.

لازم است كه همسران بدانند كه چه زماني براي بچه‌دار شدن مناسب است. در زير راهنمايي‌هايي در اين باره فهرست شده است:

1 ـ ازدواجتان شاد و با ثبات باشد. 

بعد از ازدواج سريعاً بچه‌دار نشويد. به پيوندتان فرصت دهيد تا ريشه دواند و اجازه دهيد كه زمان بگذرد، تا اطمينان پيدا كنيد كه همسرتان و زندگي مشتركتان، هماني است كه مي‌خواسته‌ايد. اگر درباره‌ي ازدواجتان نگراني داريد، بهترين كار اين است كه بچه‌دار نشويد. تا هنگامي ‌كه مشكلات حل شود و نگراني‌ها بر طرف شود. مطمئن باشيد كه آمدن فرزند، نه تنها مشكلات را حل نمي‌كند بلكه اوضاع را وخيم‌تر هم مي‌كند.

2 ـ وضعيت اقتصادي شما مناسب باشد. 

اگر قرض داريد، سعي كنيد پيش از اين‌كه بچه‌دار شويد تا آنجا كه ممكن است اكثر آن را پرداخت كرده باشيد . تلاش كنيد كه مقداري پس‌انداز داشته باشيد، تا اگر با مشكلي روبرو شديد بتوانيد از آن استفاده كنيد. مطمئن شويد كه از پس هزينه‌ها و مخارج زندگي خود برمي‌آييد. براي ورود يك فرد جديد به زندگي خود برآورد هزينه كنيد.

3 ـ براي بچه‌دار شدن تحت فشار و اجبار ديگران نباشيد. 

هيچ‌گاه به‌خاطر اين‌كه فرد ديگري را شاد كنيد، صاحب فرزند نشويد. هر گاه كه خودتان، هر دو نفر، خواستيد تصميم به بچه‌دار شدن بگيريد. تصميم‌گيري در اين باره تنها بر عهده‌ي شما دو نفر است.

4 ـ هر دو نفر معتقد باشيد كه اكنون زمان مناسبي براي بچه‌دار شدن است. 

شما نمي‌توانيد با اطمينان پيش‌بيني كنيد كه حاملگي چه زماني رخ خواهد داد. به آنچه كه در آينده‌ي نزديك برايتان رخ خواهد داد به دقت بنگريد و درباره‌ي زمان مناسب با همسرتان صحبت كنيد.

5 ـ براي يك تغيير عمده در زندگي شخصي و مشتركتان آماده باشيد.

 والد شدن، زندگي را براي هميشه تغيير مي‌دهد و هيچ راه برگشتي وجود ندارد. بسياري از تغييرات لذت‌بخش هستند، اما حتي تغييرات مثبت هم در زندگي با استرس همراه است.

با صداقت درباره‌ي نگراني‌هاي خود با همسرتان صحبت كنيد و بر سر اين‌كه چگونه با تغييراتي كه والد شدن به همراه خواهد داشت، روبرو خواهيد شد، با او به توافق برسيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *